Základné informácie
MARPEX s.r.o. - priemyselná a procesná automatizácia
Prvky a zariadenia pre priemyselnú automatizáciu
Športovcov 672
018 41 Dubnica nad Váhom
Tel.: +421 42 4440 010
Tel.: +421 42 4440 011
E-mail: info@marpex.sk
Web: www.marpex.sk
IČO: 31596681
IČ DPH / DIČ: SK2020436770
Objednávateľ: MARPEX s.r.o.
Prvky a riešenia pre priemyselnú automatizáciu
• dodávky komponentov z oblasti priemyselnej automatizácie
• inovácia a modernizácia existujúcich liniek a pracovísk
• dodávky nových technologických riešení pre efektívnu výrobu, montáž
a logistiku – Pick to Light, RFID, RTLS, Call for parts, OEE...
• 3D skenovanie vnútorných priestorov a digital twin
Spoľahlivý partner v automatizácii
Na trhu pôsobíme od roku 1993. Aktivity spoločnosti smerujú do dvoch hlavných oblastí:
- Vývoj, výroba a realizácia projektov v oblasti priemyselnej automatizácie.
- Distribúcia priemyselných elektronických prvkov a automatizačných systémov a zariadení.
V sortimente máme približne 40 000 produktov z oblasti senzorovej, spínacej, systémovej a zbernicovej techniky. Ponúkame efektívne riešenia pre automatizáciu výrobných liniek (RFID identifikačné systémy, Pick-to-Light systémy, bezpečnostné technologické systémy, inšpekčné kamerové systémy, bezdrôtový prenos signálov) ako aj pre procesnú automatizáciu (systém vzdialených IO, interfejsová technika).
Bez ohľadu na to, aké výrobky vyrábate alebo v akom priemyselnom odvetví pôsobíte, ponúkame produkty a riešenia na zlepšenie celkovej efektívnosti, kvality a bezpečnosti Vášho výrobného procesu.
Riešenia a technológie
Pick To Light
Pick To Light patrí do systému tzv. Poka-yoke riešení (z japonského Poka = neúmyselná chyba a Yoke = zmenšenie), t.j. riešení zaoberajúcimi sa minimalizáciou neúmyselných chýb resp. chýb z nepozornosti. To znamená, že montáž, výroba alebo skladovanie je prispôsobené tak, aby nebolo možné vykonať jednu operáciu viacerými spôsobmi. …viac sa dozviete na našej stránke.
Inšpekčné kamerové systémy
Najpopulárnejším a najrozšírenejším typom kamery od spoločnosti Banner je tzv. obrazový snímač iVu. Tento snímač kombinuje jednoduchosť optických snímačov s inteligenciou kamerových systémov pre elegantné riešenie aplikácii, kde štandardné snímače nestačia a kamerový systém je príliš nákladným riešením. …viac sa dozviete na našej stránke.
RFID
Modulárny RFID systém BL ident® umožňuje v jednom systéme paralelnú prevádzku HF technológie a technológie UHF, ktorá sa vyznačuje vysokým dosahom. Systém BL ident® ponúka dátové nosiče, čítacie/ zapisovacie hlavy, prepojovaciu techniku a interface. K dispozícii je pripojenie na zbernice PROFIBUS-DP, DeviceNet™, CANopen, EtherNet/IP, EtherCAT®, PROFINET a Modbus TCP. …viac sa dozviete na našej stránke.
Bezdrôtový prenos signálov
Viac informácii vám poskytneme telefonicky, mailom alebo osobne.
3D skenovanie budov
Nemecká spoločnosť NavVis ponúka riešenie pre 3D skenovanie a vizualizáciu vnútorných priestorov. Uvedená technológia umožňuje zoskenovanie a následný pohyb vo vnútri budovy (podobne ako Google Street View vonku). Najväčšou výhodou je rýchlosť, ktorá umožňuje zoskenovať 20–40 000 m2 v priebehu jedného dňa. …viac sa dozviete na našej stránke.
IO-Link
IO-Link sa čoraz rýchlejšie stáva veľmi zaujímavým riešením pre užívateľov s cieľom zabezpečiť väčšiu transparentnosť medzi riadiacou jednotkou a snímačmi. Tento komunikačný štandard ponúka viacero výhod, hlavne: zníženie nákladov zariadenia/stroja, efektívnejší výrobný proces a výrazne zlepšenie použiteľnosti výrobných zariadení. …viac sa dozviete na našej stránke.
Profinet
Spoločnosť Turck rozšírila radu zbernicových I/O systémov o multiprotokolové moduly. Tieto I/O moduly môžu pracovať v sieťach Profinet, EtherNet/IP alebo Modbus TCP.
Modul po zapnutí automaticky rozpozná, do akej siete je pripojený a aktivuje príslušný komunikačný protokol. Používatelia pracujúci s rôznymi Ethernetovými protokolmi dokážu vďaka zariadeniam s viacerými protokolmi účinne znížiť počet rôznorodých zariadení, ktoré museli držať na sklade.
Produkty
Senzorová technika • Prepojovacia technika • Identifikačné systémy • Zbernicová technika • Bezpečnostné prvky • LED svetlá a signalizácia • HMI panel • Napájacie zdroje • Interfejsová technika • Tlačidlá • Počítadlá Relé
Sme držiteľom certifikiátu manažérstva kvality podľa normy ISO 9001:2015.
Článok bol publikovaný: 28. 11. 2023
IO-Link – nový štandard v priemyselnej automatizácii
Turck predstavuje komplexné portfólio produktov pre Priemysel 4.0
IO-Link sa čoraz rýchlejšie stáva veľmi zaujímavým riešením pre užívateľov s cieľom zabezpečiť väčšiu transparentnosť medzi riadiacou jednotkou a snímačmi. Tento komunikačný štandard ponúka viacero výhod, hlavne: zníženie nákladov zariadenia/stroja, efektívnejší výrobný proces a výrazne zlepšenie použiteľnosti výrobných zariadení.
Nemecký výrobca Turck ponúka jedno z najkomplexnejších IO-Link portfólií – od širokého spektra snímačov, cez káble, indukčnú väzbu (bezdrôtový prenos dát, signálov a energie) a I/O huby, až po programovateľné zbernice a Ethernet riešenia.
Výhody IO-Link
Jeden snímač s výstupom IO-Link dokáže exportovať surové digitálne dáta tzn. ako užívateľ si vytvorím analógový, ale aj diskrétny výstup. Tieto snímače sú len zriedkavo drahšie ako štandardné, pretože veľa snímačov už funguje na základe mikroprocesora, pričom IO-Link vytvára rozhranie na komunikáciu s týmito snímačmi. Okrem toho, výrobcovia tiež šetria náklady na tlačítka a displeje na snímačoch, keďže tie sa následne konfigurujú cez IO-Link. Množstvo rôznych zbernicových modulov pre digitálne a analógové signály môže byť nahradených štandardizovaným IO-Link modulom. To významne znižuje náklady na skladové zásoby, ktoré je nevyhnutné držať skladom.
IO-Link tiež znižuje náklady na prepojovaciu techniku. Štandardný trojžilový kábel nahrádza oveľa drahšie multipólové alebo špeciálne tienené káble pre analógové signály. IO-Link distribučné boxy pre analógové a digitálne signály, tzv. I/O huby, sú vhodným riešením aj pre malý počet I/O. Tieto huby prenášajú až 16 spínacích signálov v jednom pakete prostredníctvom IO-Link signálu do riadiacej jednotky. Táto schopnosť umožňuje rýchle a jednoduché pripojenie existujúcich digitálnych zariadení k IO-Link mastru. Napriek týmto možnostiam, IO-Link nie je náhradou zbernicových riešení, ale v mnohých prípadoch môže byť zmysluplným doplnkom.
IO-Link šetrí výrobcovi strojov čas a peniaze, ktoré by inak investoval do inžinierskej činnosti a inštalácie. Tam kde sú inštalované multipólové káble a pasívne distribučné boxy na pripojenie snímačov a aktuátorov, užívatelia musia presne plánovať a monitorovať, ktorý snímač bude pripojený ktorým káblom. Tento krok je nielen časovo náročný, ale aj náchylný na chyby. Keďže IO-Link pripája každý snímač – analógový aj digitálny – prostredníctvom 3-pólového káble, dokumentácia a plánovanie je podstatne jednoduchšie. I/O hub od firmy Turck ponúka túto výhodu aj pre nie IO-Link digitálne snímače.
Proaktívna údržba
Komplexné informácie ponúkané prostredníctvom IO-Link umožňujú proaktívnu údržbu a manažment aktív. Dodatočný prístup k donedávna len interným údajom zo snímačov – napr. údaje o teplote z lineárnych a ultrazvukových snímačov – funguje ako skorý varovný systém pred zlyhaním snímačov. Výmena komponentu tak môže byť plánovaná vopred, predtým ako sa stroj alebo systém vypne kvôli neočakávanej chybe snímača. Alternatívne môže operátor počkať, pokiaľ sa neprejaví porucha na zariadení, ktoré pracuje nejaký čas na svojom limite a využiť potom tento čas na výmenu ďalších prístrojov blížiacich sa na základe diagnostických dát k poruche.
Výmena snímačov tak môže byť vykonaná aj menej kvalifikovaným operátorom, keďže všetky dáta sú uložené v PLC a môžu byť jednoducho nahraté do nového snímača. Táto možnosť je tiež veľmi užitočná v prípade častých zmien vo výrobe, kde musia mať celé skupiny snímačov nové parametre pre novú produkciu. Namiesto nastavenia každého snímača individuálne (medzné hodnoty, citlivosť…), môžu byť parametre nastavené centrálne a simultánne pre celú skupinu snímačov. Tento proces bude jasne zaznamenaný v PLC.
IO-Link zlepšuje bezpečnosť a efektivitu výrobného procesu počas zmeny nástrojov na lisoch alebo robotoch. Okrem automatickej zmeny parametrov snímača, môžu byť nástroje identifikované bez nutnosti použitia RFID alebo čiarových kódov.
To je možné vďaka I/O hubom Turck vybaveným špecifickými nosičmi, ktorým možno priradiť popis relevantného nástroja.
IO- Link portfólio Turck
Turck ponúka komplexné riešenia v oblasti IO-Link – od mastrov až po snímače. Na strane mastra sú v ponuke modulárne zbernicové a Ethernet systémy BL20 a BL67 s master modulom pre IO-Link.
Systémy sú dostupné pre tzv. multiprotokol (Ethernet, /IP, Profinet a Modbus TCP) alebo Profibus. IO-huby sú v pyramíde produktov umiestnené medzi zbernicami a prepojovacou technikou. Z hľadiska prepojovacej techniky ponúka Turck klasické 3-žilové káble a tiež káble pre analógové signály, zbernice a Ethernet. V portfóliu snímačov s IO-Link komunikáciou sú k dispozícii snímače tlaku, prietoku, teploty ako aj lineárne snímače polohy a ultrazvukové snímače.
IO-Link hub so 16 univerzálnymi vstupmi/výstupmi
Každý port TBIL-M1–16DXP hubu je možné využiť ako vstup alebo výstup bez potreby konfigurácie. Hub tak pripojí 16 digitálnych signálov a prenesie ich do kontroléru pomocou IO-Link protokolu. Táto vlastnosť robí hub obzvlášť vhodný pre aplikácie, ktoré spájajú niekoľko snímačov v obmedzenom priestore (napr. Pick To Light systém).
V kombinácii s indukčnou väzbou Turck, ktorá bezdrôtovo prenáša dáta, signály a energiu, je IO-Link hub tiež vhodný pre pripojenie meničov nástrojov k snímačom a akčným členom. IO-Link hub dokonca umožňuje unikátnu identifikáciu nástroja bez použitia RFID alebo čiarového kódu. PNP výstupy hubu sú určené do 0,5 A. Zariadenie je možné pripojiť na všetky IO-Link mastre a vďaka teplotnému rozsahu –40 až +70 °C a stupňu krytia IP67 použiť aj vo vonkajších aplikáciách.
Okrem nového univerzálneho hubu ponúka Turck I/O huby so 16 digitálnymi vstupmi alebo 8 digitálnymi výstupmi.
Článok bol publikovaný: 30. 8. 2016
Pick To Light – od návrhu až po realizáciu
Ponúkame kompletné riešenie Pick To Light projektov založené na výrobkoch svetových výrobcov Banner Engineering a Turck.
Čo je Pick To Light?
Pick To Light patrí do systému tzv. Poka-yoke riešení (z japonského Poka = neúmyselná chyba a Yoke = zmenšenie) , t.j. riešení zaoberajúcimi sa minimalizáciou neúmyselných chýb resp. chýb z nepozornosti. To znamená, že montáž, výroba alebo skladovanie je prispôsobené tak, aby nebolo možné vykonať jednu operáciu viacerými spôsobmi. Riešenie Pick To Light eliminuje nutnosť používania papierových výdajok, montážnych listov resp. vyskladňovacích predpisov. Na správny pracovný postup pracovníka dohliada sofistikovaný systém, ktorý ho naviguje pri montáži (resp. v sklade) prostredníctvom postupne sa rozsvecujúcich optických signalizačných prvkov umiestnených nad každou skladovou bunkou (pozíciou). Pri odoberaní súčiastky preruší ruka pracovníka svetelný lúč, čím príslušná signalizácia zhasne a rozsvieti sa signalizácia na ďalšej skladovej bunke. Systém upozorňuje pracovníka na prípadné chyby zvukovou alebo svetelnou signalizáciou.
Z pohľadu kvality predstavuje zavedenie Pick To Light filozofiu „nulovej chyby“. Má široké využitie v rôznych priemyselných odvetviach (automobilový a elektrotechnický priemysel, logistika a skladovanie…).
Technická špecifikácia systému
Systémy Pick To Light spoločností Banner a Turck sú založené na komponentoch s krytím IP67, ktoré umožňujú robustnú a rýchlu inštaláciu bez potreby použitia rozvádzačov. V prípade potreby sú k dispozícii aj systémy s krytím IP20. Vďaka modulárnemu prístupu je možné realizovať požiadavku zákazníka veľmi flexibilne a cenovo výhodne.
Na jednotlivých skladových pozíciách sú inštalované LED indikátory s optickými snímačmi, LED indikátory s kapacitným tlačidlom alebo svetelné závesy so signalizáciou. Ich vstupy a výstupy sú pripojené na vstupné/ výstupné kanály systému BL67, ktorý je pripojený k riadiacemu systému zákazníka. Signalizačný maják (príp. aj s húkačkou) slúži k informovaniu o nesprávnom kroku. Požadovanú úlohu je možné načítať kamerou resp. čítačkou čiarových kódov alebo prostredníctvom identifikačného systému RFID.
Príklad využitia pri montáži (automobilový priemysel)
Neustále zdokonaľovanie vyrábaných vozidiel, rastúci počet rôznych variantov a výbav kladie zvýšené nároky na množstvo dielov, ktoré je potrebné mať v danom momente na montážnej linke. V tzv. supermarkete, t.j. pracovisku kde sú jednotlivé diely pripravované do súprav sa tieto vyberajú a pripravujú väčšinou podľa vytlačenej špecifikácie, ktorá zobrazuje aké konkrétne diely má pracovník k montáži pripraviť. Vzhľadom na rastúci počet dielov potrebných k montáži vozidla sa stáva proces výberu nielen časovo náročný, ale výrazne sa zvyšuje aj riziko chýb. Ako teda bezchybne vychystať viacero dielov pri vyššej časovej efektívnosti?
Moderným a čoraz populárnejším riešením je práve systém PICK TO LIGHT alebo Vyber, čo svieti. Idea systému je nasledovná: po načítaní čiarového kódu sa na jednotlivých úložných miestach (boxoch) v regáloch rozsvietia LED diódy so zabudovaným optickým snímačom pre všetky tie diely, ktoré sa majú v danej zákazke použiť. Pri odbere dielu z boxu ruka pracovníka preruší svetelný lúč a svetlo zhasne. V praxi to znamená, že pracovník vyberie len tie diely, ktoré sú vysvietené bez toho, aby kontroloval jednotlivé čísla na papierovom štítku. V prípade, že i napriek tomu siahne do iného boxu, okamžite je signalizovaná chyba – vybratie nesprávneho dielu je teda vylúčené. Ak sú zhasnuté všetky indikátory a súčasne nesvietia ani tie oznamujúce chybu, sú diely odovzdané do expedičnej zóny a môže sa začať s prípravou dielov pre ďalšie vozidlo.
Hlavné výhody vizuálneho riadenia procesu:
- Zásadné zvýšenie produktivity práce
- Zvýšenie kvality
- Zníženie počtu omylov na nulu
- Nepretržitá inventúra
- Väzba na skladové a ERP systémy
- zvýšenie flexibility, okamžité zaškolenie personálu
V posledných rokoch sme zrealizovali viacero Pick To Light projektov najmä v automobilovom priemysle.
Naša spoloťnosť ako výhradný zástupca spoločností Turck a Banner Engineering v Slovenskej republike ponúka produkty a riešenia z oblasti priemyselnej automatizácie, medzi ktoré patria okrem Pick To Light systémov aj kamerové inšpekčné systémy, RFID a bezdrôtový prenos signálov.
Článok bol publikovaný: 30. 8. 2016
Kamerové inšpekčné systémy
Spoločnosť Marpex s.r.o. ako výhradný zástupca nemeckého výrobcu Turck a amerického výrobcu Banner Engineering v SR ponúka okrem štandardných prvkov priemyselnej automatizácie aj sofistikovanejšie riešenia pre efektívnu výrobu. Jedným z takýchto riešení sú aj kamerové inšpekčné systém. Marpex s.r.o. nepôsobí na trhu len ako dodávateľ komponentov, ale taktiež ponúka kompletné riešenie kamerových aplikácii – od návrhu riešenia až po inštaláciu a uvedenie do prevádzky.
Najpopulárnejším a najrozšírenejším typom kamery od spoločnosti Banner je tzv. obrazový snímač iVu. Tento snímač kombinuje jednoduchosť optických snímačov s inteligenciou kamerových systémov pre elegantné riešenie aplikácii, kde štandardné snímače nestačia a kamerový systém je príliš nákladným riešením. Vďaka intuitívnemu ovládaniu môžu byť inšpekčné parametre jednoducho nastavené alebo upravené bez nutnosti použiť PC. Užívateľ zvládne nastavenie snímača v priebehu niekoľkých minút aj bez zložitého zaškoľovania. Snímač disponuje 2,7“ (68,5 mm) dotykovým displejom s rozlíšením 752 × 480 pixelov. Kompaktné prevedenie vyhovuje stupňu krytia IP67. Snímač je dispozícii vo viacerých typoch. Existuje viacero typovs snímačov: iVu BCR dokáže čítať 11 priemyselných čiarových kódov, pričom čas expozície predstavuje 0,1 ms. To umožňuje nasadiť snímač aj do prevádzky, kde treba čítať resp. identifikovať niekoľko sto kusov za minútu.
iVu TG, ktorá ponúka 3 nástroje v jednej kamere (na kontrolu percentuálnej zhody, na kontrolu nežiaducich predmetov na podklade resp. na počítanie na základe rozdielu v kontraste.
Snímač iVu Plus ponúka rozšírené možnosti: komunikáciu cez Ethernet a RS232, export obrázkov a dát z inšpekcií, možnosť ovládať snímač cez príkazový riadok, možnosť uloženia až 30 inšpekcií a podobne.
Pre použitie týchto obrazových snímačov nie je potrebné zvláštne školenie alebo znalosť o fungovaní kamerových systémov. Snímač iVu rieši aplikácie detekcie prítomnosti/neprítomnosti , ktoré sú založené na princípe uloženia referenčného obrazu alebo veľkosti, s možnosťou počítania a rozhodovania dobre/zle v aplikáciách ako napr. detekcia štítkov, prítomnosť dielu a orientácia, detekcia dátumu a výrobných kódov, kontrola lisovaných výrobkov, kontrola prítomnosti otvorov, kontrola matíc po zváraní a podobne.
Medzi hlavné vlastnosti iVu snímača patrí dotykový displej, obrazový čip s vysokým rozlíšením, výkonný procesor a integrované osvetlenie.
Pre riešenie zložitejších aplikácií sú v ponuke spoločnosti Marpex s.r.o. kamery Presence Plus, ktoré sa dodávajú v čiernobielej resp. farebnej verzii ako aj v antikorovom prevedení so stupňom krytia IP68.
Čítanie čiarového kódu
Kontrola prítomnosti
Článok bol publikovaný: 6. 10. 2014