DatabázaČlánkyKľúčové slová

Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i.

Kategórie

*  Stavebníctvo  ›  Služby odborné  ›  Inštitúcie, zväzy, asociácie
*  Stavebníctvo  ›  Služby odborné  ›  Veda, výskum, vzdelávanie

Kľúčové slová

Veda a výskum

Základné informácie

logotype

Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i.

Váš partner pre výskum, inovácie a vzdelávanie v oblasti stavebníctva

Dúbravská cesta 9
845 03 Bratislava
Tel.: +421 2 547 735 48
E-mail: usarstav@savba.sk
Web: www.ustarch.sav.sk

IČO: 00166596
IČ DPH / DIČ: SK2020830350
Objednávateľ: Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i.

• Váš partner pre výskum, inovácie a vzdelávanie v oblasti stavebníctva.


Kľúčové slová: výskum, smart materiály, modelovanie flexo-elektro/magnetických javov, environmetálne udržateľné stavebné materiály, uhlíková stopa, svetelné znečitenie, inteligentné fotovoltické panely

Ústav stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied, v. v. i.

Viac ako 70 rokov sa venujeme výskumu, vývoju a príprave odborníkov v oblasti stavebníctva a príbuzných technických disciplín:

  • modelovanie multi-fyzikálnych javov v kompozitných materiáloch
  • vývoj pokročilých výpočtových metód pre nové materiály
  • vývoj viaczložkových cementových materiálov s nízkymi emisiami CO₂
  • vývoj stavebných hmôt pre špeciálne aplikácie
  • stavebná fyzika a aerodynamika
  • aplikovaná mechanika
  • modelovanie mikrofyzikálnych a optických vlastností materiálov
  • metódy a teória elektromagnetickej diagnostiky disperzných systémov
  • monitorovanie a meranie svetelného znečistenia nočnej oblohy

Súčasná doba prináša do oblasti stavebníctva nové komplexné výzvy vyžadujúce inovatívne prístupy a riešenia. Ústav stavebníctva a architektúry s dlhoročnými skúsenosťami je spoľahlivý partner pre spoluprácu s univerzitami, výskumnými organizáciami, priemyselnou sférou v oblasti základného a aplikovaného výskumu a vývoja.

O nás

Ústav stavebníctva a architektúry SAV bol založený v roku 1953 a jeho zameranie sa počas jeho histórie menilo v závislosti od vývoja slovenského stavebníctva a potrieb spoločnosti. Ústav pôvodne plnil úlohu výskumného centra pre stavebný priemysel.

Po roku 1989 sa však situácia náhle zmenila zánikom rezortu výstavby a stavebníctva, kedy sa skončilo financovanie štátnych stavebných podnikov a aj stavebného výskumu. Slovenská akadémia vied súčasne začala výraznejšie klásť dôraz na základný výskum a scientometrické kritériá týkajúce sa počtu a kvality zahraničných publikácií. Súčasne sa dostávali do popredia najmä teoretické vedecké oddelenia nasmerované na základný výskum na medzinárodnej úrovni.

Postupne z maximálnych desiatich oddelení zostalo päť a v súčasnosti tri oddelenia zamerané na základný, z hľadiska aplikovateľnosti univerzálny výskum.

Oddelenie mechaniky

K aktuálnej oblasti čisto teoretického výskumu oddelenia mechaniky patria piezoelektrické a flexoelektrické javy pozorovateľné v telesách s rozmermi blízkymi charakteristickým dĺžkam mikroštruktúry materiálu to znamená na mikro/nano úrovni. Skúmajú sa pokročilé výpočtové prístupy na analýzu flexoelektrických javov v dynamicky zaťažovaných piezoelektrických telesách. Vplyv materiálových parametrov a veľkostného efektu na mechanickú a elektrickú odozvu v mikro/nano konštrukciách ako sú nosníky alebo dosky s trhlinami.

Nepretržitým cieľom je vývoj progresívnych výpočtových metód pre mnohé multifyzikálne problémy: ako je metóda pohyblivých konečných prvkov, zmiešaná metóda konečných prvkov pre simulácie smart materiálov kde prebieha konverzia tepelnej alebo mechanickej energie na elektrickú v mikro/nano mierkach, modelovanie funkčne gradovaných mikro/nano dosiek, problémy s trhlinami v kvázikryštáloch, modelovanie flexo-elektro/magne­tických javov.

Oddelenie stavebných materiálov a konštrukcií

Súčasný výskum je zameraný na vývoj udržateľných ekologických betónových či geopolymérnych kompozitov na báze viaczložkových spojivových zmesí a recyklovaného betónového kameniva.

K cieľom vývoja ekologických spojív patrí snaha o zníženie produkcie oxidu uhličitého (CO₂), vznikajúceho pri výrobe bežného spojiva – cementu. V ekologických spojivových zmesiach je časť obsahu cementu nahrádzaná už existujúcimi vedľajšími produktami priemyselnej výroby či prírodnými surovinami nenáročnými na úpravu.

Snaha o udržateľnosť sa premietla aj do náhrady bežného kameniva recyklovaným betónovým kamenivom pochádzajúcim z demolácií predchádzajúcich konštrukcií.

Oddelenie optiky a termofyziky

Výskum v oblasti optiky sa opiera o modelovanie rozloženia oblohových jasov, pričom dôraz je kladený na zovšeobecnené princípy rozptylu žiarenia v atmosfére a numerické simulovanie reálnych oblohových stavov.

Predmetom výskumu je aj rozptyl žiarenia v nočnej atmosfére, tzv. svetelné znečistenie. Dôležitým aspektom je charakterizácia atmosférického aerosólu v mestskom prostredí, ktorý je dominantným faktorom pri rozptyle denného, ale aj nočného svetla v atmosfére.

Súčasnou výskumnou oblasťou tepelnej techniky sú fotovoltické panely, ich pasívne chladenie prostredníctvom materiálov s fázovou premenou a integrácia do obvodových plášťov budov. Týmto architektonickým dizajnovým prístupom budovy premieňa zo spotrebiteľov energie na jej aktívne generátory. Vytvára sa tak priestor pre podporu trvalo udržateľného rozvoja v stavebnom sektore.

Článok bol publikovaný: 6. 3. 2025

 

Poloha na mape

Galéria

 

Údaje o firme Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i. boli overené: 18. 3. 2025
Internetový zápis úplný. Uverejnený 27. 2. 2025

Ročenka STAVEBNÍCTVO 2025

Počet návštev. Minulý rok: 0, Tento rok: 135, Tento mesiac: 2, Dnes: 1

 
 
INFOMA REALITY

PREDAJ / KÚPA / PRENÁJOM / NEHNUTEĽNOSTI

GDPR     © 2005 - 2025 INFOMA Business Trading, spol. s r.o.     Development and Design by infomatim - Grafické štúdio, vydavateľstvo, reklamné a darčekové predmety