Základné informácie
Mesto Sobrance
Mesto, obecný úrad
Štefánikova 23
073 01 Sobrance
Tel.: +421 56 6522 210
Tel.: +421 56 6523 510
E-mail: sekretariat@sobrance.sk
Web: www.sobrance.sk
IČO: 00325791
Objednávateľ: Mesto Sobrance
Ing. Pavol DŽURINA - primátor
Sobrance - mesto s chuťou vína
Centrom regiónu pri štátnych hraniciach s Ukrajinou je okresné mesto Sobrance. Na severe je ohraničený pohorím Vihorlat a na juhu preniká do tejto oblasti do Východoslovenskej nížiny.
Prvá písomná zmienka je z roku 1344. Sobrance boli zaznamenané po celom svete po druhej svetovej vojne. V nasledujúcom období sa stalo komunitným centrom pre správu, obchod, vzdelávanie a kultúrne aktivity pre 47 obcí tohto regiónu.
Sobrance majú viac ako 6 000 obyvateľov a veľmi dobrú organizovanú sieť školskej a lekárskej starostlivosti. Miestnu kultúru zabezpečuje mestské kultúrne stredisko s mimoriadnym a jedinečným múzeom gitary. Blízke okolie Sobraniec ponúka veľa turistických cieľov a vinárskych lokalít.
Príležitosti pre športové vyžitie
Príležitosti pre športové vyžitie je v meste Sobrance a jeho okolí dostatok. V meste sa nachádza kúpalisko s dvoma bazénmi, kurt pre plážový volejbal, tenisové kurty, futbalové ihrisko, hokejbalové ihrisko a skatepark. V okolí mesta Sobrance si prídu na svoje milovníci turistiky a cyklistiky v priľahlých Vihorlatských vrchoch a milovníci vodných športov na Zemplínskej šírave.
Kultúrne pamiatky
Z kultúrno-historického hľadiska sú vzácne národné kultúrne pamiatky – drevené kostolíky v Inovciach a v Ruskej Bystrej. Charakteristickým znakom týchto kostolíkov je ich trojdielnosť – vstupná časť (babinec), chrámová (hlavná) loď a oltárna časť, čo zároveň symbolizuje Svätú Trojicu. Trojitosť priestoru je aj navonok v mnohých prípadoch zdôraznená trojicou smerom na západ sa zvyšujúcich veží. Najcennejšou časťou interiérov drevených kostolov sú vzácne ikony zdobené maľbami východného obradu a osadené do ikonostasov, ktoré oddeľujú chrámovú loď od oltárnej časti.
Grécko-katolícky drevený kostol Sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej
Drevený chrám sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej bol postavený v roku 1730 a to v klasickom štýle karpatských drevených kostolíkov. Nachádza sa na mierne vyvýšenom kopčeku nad obcou, obklopený starými stromami, ktoré spolu s kostolíkom vytvárajú zaujímavú a pokojnú atmosféru.
Priestorovo sa člení na tri časti – predsieň (babinec), chrámovú loď a svätyňu. Má dve veže – na západe mohutnú (hlavnú vežu) a menšiu nad priestorom svätyne. V chráme je drevený ikonostas, ktorý však nebol pôvodne vyhotovený pre kostolík v Ruskej Bystrej, ale pre iný, väčší chrám. Preto je hore mierne nahnutý a presahuje aj na steny chrámu, čo je pomerne veľkou raritou. V hlavnom rade ikonostasu dominujú veľké ikony Bohorodičky, Krista Učiteľa, sv. Mikuláša a sv. Paraskievy. Patrónom chrámu je významný východný svätec sv. Mikuláš, ktorého sviatok si cirkev pripomína 6. decembra. V Ruskej Bystrej však chrámový sviatok slávia 9.mája, v deň Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša.
Pre svoj jedinečný vzhľad a historickú hodnotu bol drevený chrám v Ruskej Bystrej v roku 2008 zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v roku 1968 ako súčasť Východoslovenských drevených kostolov. Patrí medzi jeden z mála drevených chrámov, ktorý je stále funkčný a využíva sa na pravidelné liturgické slávenia.
Drevený kostolík svätého Michala Archanjela v obci Inovce
Drevený chrám v Inovciach bol postavený v prvej štvrtine 19. storočia (niekde sa uvádza rok 1836) a svojimi rozmermi postačoval obyvateľom málo ľudnatej obce. Tak ako mnoho chrámov v tejto oblasti má trojpriestorové členenie – predsieň, loď, svätyňa. Maličký a tmavý priestor chrámu presvetľujú okienka na severnej a južnej strane, dve veže chrámu sú cibuľového tvaru a na konci každej je trojramenný kovový kríž. Z dôvodu malých rozmerov kostolíka v ňom nebol osadený úplný ikonostas, ako náhrada sa použil ikonostas neúplný a asymetrický. Bielo zlatá drevená konštrukcia ikonostasu pochádza pravdepodobne z čias vybudovania chrámu a ikony v ňom sú poznačené vplyvom západnej maľby.
Chrám je dominantou obce Inovce, je postavený na miernom kopci nad dedinou, uprostred miestneho cintorína. Neďaleko chrámu je drevená zvonica. Od roku 1969 je národnou kultúrnou pamiatkou. Do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva sa nedostal zrejme kvôli vykonaným neodborným opravám. Kostolík patrí Gréckokatolíckej cirkvi, farnosti Podhoroď, na liturgické účely sa však v súčasnosti nevyužíva.
Článok bol publikovaný: 11. 3. 2021